Välkomna till VSS babysim!
Vi hoppas att du ska få en mysig stund tillsammans med ditt barn i vår uppvärmda bassäng. Det här är starten på ett livslångt vatten äventyr, där barn och förälder utforskar vattnets egenskaper och möjligheter.
Målet med babysimmet är att barnen ska bli trygga i vattnet och få vattenvana, där de grundläggande kunskaperna lärs ut. Vi tränar på detta genom sånger, lekar, olika grepp och så småningom dyk. Vi kommer följa den röda tråden, för att göra barnet bättre förberedd för en eventuell olyckssituation.
Den röda tråden är:
- lära sig att medvetet hålla andan.
- sparka sig fram eller upp till ytan.
- vända tillbaka dit där du kom från.
- hålla sig fast vid kanten eller något annat.
- kunna flyta på rygg.
Babysimmet/minisimmet är ALLTID på barnets villkor och det ska vara ROLIGT. Även om du som förälder vill göra en övning så är det alltid barnet som bestämmer, det kan också vara ”dagsformen”. Men det är viktigt att du som förälder är positiv, det brukar smitta av sig på barnet! Två vuxna får bada tillsammans med barnet.
Här nedan följer lite praktisk info som är bra att tänka på inför söndag.
Lite tips och praktisk info inför första gången:
Var?
Värnamo sjukhus rehabbassängen. Enklast parkerar man vid södra entrén.
Man kan komma in i omklädningsrummen 30minuter innan lektionen börjar. Vänta dock gärna med att gå in i själva hallen tills det närmar sig er tur.
Se bild här.
Barnvagnar:
I entrén när ni kommer in igenom ingången. På egen risk.
Omklädning och dusch
Det finns tre omklädningsrum, ett för damer ett för herrar och ett större eget där en hel familj kan byta om. Tänk på att hålla barnet varmt innan lektionen börjar samt att duscha ordentligt. (Barnen i gruppen babysim behöver inte barnet duscha innan pga att inte bli för kalla.)
Det kan vara lite trångt i omklädningsrummen så vi ber er att inte dröja er kvar längre än nödvändigt.
Babybadbyxa
Barnet ska ha en babybadbyxa på sig som sitter ordentligt runt midjan och lår. Ett bra tips är att ha en med dragsko både midjan och lår.
Efter badet
Duscha av er tillsammans, smörj in barnet med olja/kräm för att undvika torrhet.
Grupper
10.00 Babysim nybörjare (3-12mån)
10.30 Minisim nybörjare (1-3år)
När
På söndagar, start v18 (7 maj)
v.18 (7maj)
v.19 (14maj)
v.20 (21maj)
v.21 (28maj)
v.22 (4juni)
v.23 (11juni)
v.24 (18juni)
Tänk på dig själv och andra, stanna hemma vid sjukdomssymptom.
Stanna hemma från babysimmet/minisimmet om barnet har feber eller är ”hängigt”, har ögoninflammation (tills ögonen slutat rinna) eller om barnet har ett öppet sår.
Vid frågor?
Tveka inte att höra av er till christoffer.arvidsson@varnamoss.se eller 0370-17142